Jsem jen trochu při těle, to přece není problém, říkáte si …

Jak odlišit běžné přibírání na váze od varovných signálů metabolického syndromu, který ohrožuje nejen vaši postavu, ale i vaše životní štěstí?

Víte, že je to tichý zloděj vašeho zdraví? Nevypadá hrozivě, ale jeho důsledky mohou být fatální. Je jako tikající bomba – zpočátku nebolí, ale když vybuchne, napáchá nedozírné škody na zdraví. O čem je řeč? O metabolickém syndromu.

Jak ho rozpoznat dřív, než bude pozdě?

Metabolický syndrom není samostatná nemoc, ale soubor rizikových faktorů, které výrazně zvyšují riziko srdečních chorob, cukrovky a dalších závažných onemocnění. Máte pocit, že váš pas postupně překračuje hranice pohodlí? Zpozorněte.

Jaké faktory se na rozvoji metabolického syndromu podílejí? Podle IDF (International Diabetes Federation) to jsou:

  • břišní obezita (obvod pasu u mužů nad 94 cm a u žen nad 80 cm) – příčina produkce cytotoxinů, látek s toxickým účinkem na buňky,
  • vysoký krevní tlak (nad 130/80) – častá příčina srdečního infarktu nebo mozkové mrtvice,
  • zvýšená hladina cukru v krvi (glykémie nalačno nad 5,6 mmol/l) – cesta k rozvoji devastující cukrovky,
  • zhoršení lipidového profilu v krvi (zvýšené triglyceridy nad 1,7 mmol/l,  pokles „hodného“ HDL cholesterolu pod 0,9 mmol/l u mužů a pod 1,1 mmol/l u žen, zvýšený „zlý“ LDL cholesterol) – podporuje rozvoj aterosklerózy, což zase zpětně zvyšuje krevní tlak s způsobuje kardiovaskulární potíže,
  • zvýšené hladiny kyseliny močové (hyperurikémie) – příčina vzniku dny, bolestivého onemocnění kloubů s opakujícími se záchvaty ostré bolesti nejčastěji palce u nohy. Mohou však postihovat i jiné klouby nebo vést ke vzniku ledvinových kamenů.

Pokud máte břišní obezitu a k tomu další 2 z těchto uvedených příznaků (případně na jejich úpravu již berete léky), trpíte metabolickým syndromem, i když o tom zatím nevíte. To není dobrá zpráva pro vaše zdraví, ale současně ani důvod k panice. Dá se mu totiž snadno předcházet a dokonce ho i zvrátit.

Co stojí za rozvojem tohoto syndromu?


Naše vlastní návyky!

  • Přejídání, strava bohatá na cukry, nevhodné tuky a průmyslově zpracované potraviny,
  • nedostatek pohybu a sedavý způsob života,
  • kouření, některé léky,
  • chronický stres a nedostatek spánku.

To vše narušuje naše tělesné procesy, které vedou k nežádoucím změnám – narušují metabolismus a hormonální rovnováhu v těle. Výsledkem je přibírání na váze, inzulínová rezistence, vysoký krevní tlak a přidružené zdravotní problémy.

Představte si své tělo jako automobil.

Pokud do něj budete dlouhodobě tankovat špatné palivo a zanedbávat údržbu, motor se dříve či později porouchá. Chvíli to může fungovat, ale časem se nevyhnutelně porouchá a oprava bude drahá a složitá.

Stejně tak špatná strava a nedostatek pohybu vedou k poruchám metabolismu – k nadváze, k rozvoji cukrovky, zvýšenému cholesterolu, zvýšenému krevnímu tlaku, ale i k demenci, infarktu či mozkové mrtvici.

Dobrá zpráva je, že s trochou úsilí a disciplíny můžete škody napravit dříve, než se oprava stane nedosažitelnou. Stačí změnit směr a vrátit se k základům – jíst pestře a vyváženě s dostatkem zeleniny, hýbat se, odpočívat.

Nejde o rychlou opravu, ale o dlouhodobou a důslednou práci na sobě. Je to výzva k přehodnocení svého přístupu k životu. Výsledkem bude výrazné zlepšení zdraví a kvality života. A to za tu snahu rozhodně stojí.

Je načase začít jednat.

A kde přesně začít?

Pusťme se nejprve do stravování. Proč? Protože stravování ovlivňuje rozvoj zdravotních problémů spojených s metabolickým syndromem ze všeho nejvíce.
Navíc faktory metabolického syndromu výrazně zvyšují také riziko některých druhů rakoviny nebo Alzheimerovy choroby. A to určitě nechcete, aby vás postihlo.

Faktem je, že metabolický syndrom postihuje už každého třetího dospělého, a alarmující je, že jeho výskyt rychle roste i u dětí a dospívajících.

Prioritním základem léčby i prevence metabolického syndromu je tedy zdravé stravování.

Ale co to přesně znamená?

S množstvím často protichůdných informací je snadné se v tom ztratit, proto vám zde přikládám několik jednoduchých a účinných tipů.

✅ Jezte pestrou stravu bohatou na zeleninu, ovoce, celozrnné potraviny, luštěniny, ryby a zdravé tuky.
Omezte příjem přidaného cukru (nahraďte sladkosti a slazené nápoje ovocem a vodou), rafinovaných sacharidů, nezdravých tuků a přesolených jídel.
Vyřaďte alkohol a kouření. Nadměrná konzumace alkoholu a kouření cigaret zhoršují inzulínovou rezistenci a zvyšují riziko srdečních onemocnění. Pokud pijete, dodržujte umírněnost a pokud kouříte, zvažte odvykání.
✅ Naučte se číst etikety a vybírejte si co nejméně průmyslově zpracované potraviny. Omezte fastfood, uzeniny, smetanové omáčky.

Zní to složitě? Ale nemusí být. Klíčem je začít postupně, vydat se správným směrem a vytrvat. Postupné, ale vytrvalé změny životního stylu jsou klíčem k úspěchu. Zdravé stravování není o perfekcionismu, ale o konzistenci.

Nesnažte se změnit vše najednou, ale dělejte každý den malé kroky správným směrem. I malé změny, pokud jsou trvalé, mohou mít velký dopad na vaše zdraví. Časem se vám to stane přirozeností a vaše tělo vám poděkuje.

Další čtyři doporučení pro prevenci a zvládání metabolického syndromu najdete ZDE.

Metabolický syndrom je vážný, ale zvládnutelný problém dnešní doby. Jeho prevence a léčba spočívají především ve zdravém životním stylu.

Helena Havránková
Zdravotní sestra s dlouholetým zájmem o studium mikrobiomu a jeho vlivu na naše celkové zdraví.

Vytvořila vzdělávací on-line kurz CHCI ZHUBNOUT, CO MI POMŮŽE?  CHCI ZLEPŠIT ZDRAVÍ, CO MI POMŮŽE? Více o kurzu zde >>.

Poodhaluje v něm klíčovou roli střevních bakterií pro udržení zdraví a názorně vysvětluje, jak obnovení rovnováhy ve střevní mikroflóře pozitivně ovlivňuje schopnost zbavit se nadváhy a chronických civilizačních nemocí.

Jejím cílem je pomáhat lidem uvědomit si, že o tom, jak se celkově cítíme, jak výkonná je naše imunita, jak souměrnou máme postavu či jak odolná je naše psychika, do značné míry rozhoduje stav našeho střevního prostředí.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *