Jak tyto běžné léky mohou nevědomky podporovat rakovinu střev?

Máte strach, že by vám rakovina mohla zničit život? Možná si myslíte, že tomu nelze předejít. Ale co kdyby existoval způsob, jak významně snížit riziko rakoviny střev změnou toho, co jíte a jak žijete? Věřte tomu nebo ne, ale obrovskou roli v prevenci rakoviny hraje kromě vaší střevní mikroflóry také dentální hygiena.

Co má dentální hygiena společného s rakovinou střev?

Existuje bakterie – Fusobacterium nucleatum, která běžně žije v našich ústech a při nízkém množství nečiní žádné potíže. Dojde-li však k jejímu přemnožení, nastává problém, a to obvzlášť ve chvíli, kdy užíváte některé léky, zejména inhibitory protonové pumpy (Omeprazol, Pantoprazol, Emanera, Talcid a pod.).

Jaký je to problém?

Tyto léky slouží k potlačení tvorby žaludeční kyseliny (kyseliny chlorovodíkové – HCl) a tím oslabují důležitou „kyselinovou obranu“, která má zabránit průniku patogenů dále do střev.

Na jedné straně sice poskytují okamžitou úlevu, ale na druhé straně jejich užívání (zejména dlouhodobé) je spojeno s řadou zdravotních rizik, protože mění složení střevní mikroflóry. Pokud se tyto bakterie v ústech přemnoží, je důležité co nejvíce ztížit jejich pronikání do střev.

Jak lze omezit pronikání Fusobacterium nucleatum do střev?

Za normálních okolností tomu brání právě ona žaludeční kyselina, která má velmi nízké pH. Ta zajišťuje určitou úroveň ochrany tím, že usmrcuje všechny patogeny, které se do našeho těla dostávají potravou (jídlo není sterilní!). Tyto léky fungují tak, že blokují enzym v žaludeční stěně potřebný k produkci HCl.

Nechte si proto od lékaře poradit, zda jsou ve vašem případě skutečně stále nutné.

Jaký je důsledek proniknutí těchto bakterií do střev?

Jestliže se Fusobacterium nucleatum v ústní dutině nadměrně rozroste, přichází problém. Tato bakterie je zodpovědná za zánět ústní sliznice, který může vést až ke ztrátě zubů. Ale to není ještě to nejzávažnější.

V případě svého nadměrného rozmnožení se může rozšířit až do střeva a stát se tak mimořádně nebezpečnou. Může totiž vyvolat vývoj rakoviny střeva!

Jde o to, že polykáním se tato bakterie sice do střeva dostává běžně, ale pokud se v ústech nachází jen v nízké koncentraci, nepředstavuje nebezpečí. Zdravá rovnováha ve střevní mikroflóře si s ní snadno poradí. Na druhou stranu, panuje-li ve vašem střevě dysbióza (převládá nedostatek ochranných mikroorganismů), pak se tato bakterie (obvzlášť, pokud je již v ústech přemnožena) snadno rozmnoží i ve střevě, kde může následně spustit rozvoj rakoviny střeva.

Jak to dělá?

Vědecké studie ukazují, že lidé s různými chronickými nemocemi, včetně rakoviny střev, mívají zcela jiné složení střevních bakterií než zdraví jedinci. V nádorové tkáni vědci objevili až osmdesátkrát častěji Fusobacterium nucleatum než ve zdravé tkáni.

Není tedy překvapivé, že mají silné podezření, že tato miniaturní potvora svými metabolity:

  • brání normální, pravidelné programované buněčné smrti, která je nezbytná k likvidaci nesprávně obnovených buněk (např. rakovinných buněk),
  • blokuje imunitní buňky a snižuje tak úspěšnost léčby.
  • V zásadě jsou přesvědčeni, že tato bakterie svou činností podporuje vznik rakoviny střeva a růst nádoru.

Jak se můžeme bránit?

1. Pravidelná dentální hygiena je zde naprosto zásadní, může výrazně snížit riziko přemnožení této bakterie a jejího následného proniknutí do střev.

2. Udržujte zdravou rovnováhu ve střevní mikroflóře.

  • Ano, ty malé bakterie žijící ve vašich střevech mohou být klíčem k dlouhému a zdravému životu bez rakoviny!
  • Je běžné, že během procesu obnovy buněk mohou vznikat chyby, což může vést až ke vzniku rakovinných buněk. Aby se množství těchto chyb minimalizovalo, potřebují vyvíjející se buňky pro své kvalitní dozrávání dostatek energie (energie = výživa). Bez výživy nemohou být zdravé!
  • Nepostradatelnou výživou střevních buněk je zejména protinádorově působící butyrát, který vzniká činností užitečných bakterií. Metabolity těchto bakterií pomáhají udržovat střevní buňky zdravé.
  • Dalším plusem rovnováhy ve střevní mikroflóře, kromě jejich ochranného účinku pro střevo, je to, že umožňuje organismu spustit vlastní proces sebezničení poškozených buněk, které se při dělení nějak narušily (vyvinula se z nich například rakovinná buňka), a to ještě dříve, než se vymkne kontrole.

Jinými slovy řečeno, prospěšné bakterie napomáhají organismu v provádění vlastní naprogramované buněčné „sebevraždy“ u těch buněk, které se nesprávně regenerovaly a vyvinula se z nich potenciálně maligní forma. Tato imunitní reakce je velmi důležitá pro odstraňování chybně obnovených buněk.

Pokud chcete udělat něco pro své zdraví a razantně snížit riziko rakoviny, začněte u svého talíře a u svých úst. Malé změny v jídelníčku a životním stylu mohou mít obrovský dopad na vaše celkové zdraví. Udržujte si proto i trvale rovnováhu ve střevní mikroflóře.

Dopřejte svým prospěšným střevním bakteriím tu nejlepší péči a ony se vám odvděčí! Zdravá střevní mikroflóra – to je váš skrytý bodyguard, který vás chrání před mnoha nemocemi i v boji proti rakovině. Stojí za to o ni pečovat a udržovat ji ve formě.

A když už mluvíme o tom, jak být ve formě, co kdybyste se mnou absolvoval/a on-line kurz, který vám ukáže, jak lze snadno zhubnout a zlepšit své zdraví? Ukáže vám cestu k pochopení vašeho těla a k tomu, jak mu dopřát to, co potřebuje. Třeba právě ochranu proti rakovině střev.

Podívejte se na věci jinak. Není to jen o hubnutí, jde o to, jak žít zdravěji a šťastněji.

S přáním života ve zdraví
Helena

Helena Havránková
Již několik let jsem fascinována výzkumy mikrobiomu a jeho vlivu na naše zdraví, rozvoj obezity či účinku na mozek. Věnuji se zvyšování povědomí o důležitosti bilionů živých mikroorganismů, žijících v našem střevě.

Pomáhám lidem uvědomit si, že o tom, jak se celkově cítíme, jak výkonná je naše imunita, jak souměrnou máme postavu či jak odolná je naše psychika, do značné míry rozhoduje stav střevního prostředí.

Vytvořila jsem vzdělávací on-line kurz CHCI ZHUBNOUT, CO MI POMŮŽE?  CHCI ZLEPŠIT ZDRAVÍ, CO MI POMŮŽE? Více o kurzu zde >>.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *