Jak porazit metabolický syndrom a získat zpět své zdraví?

Už vás nebaví chodit od doktora k doktorovi?

Jste unavení, bojujete s nadváhou a cítíte se, jako byste ztratili kontrolu nad svým zdravím? Možná trpíte metabolickým syndromem – onemocněním, které postihuje stále více lidí. Avšak i v této situaci se skrývá paprsek světla, protože naděje existuje!

Zde je pět snadných kroků, které nevyžadují hodiny dřiny v posilovně ani hladovění k tomu, abyste si zlepšili některé laboratorní parametry a obnovili kontrolu nad svým zdravím, získali opět více vitality a energie.

Jste připraveni? Pojďme na to.

1. Prvním krokem je obnova rovnováhy ve střevní mikroflóře

Tento krok je zcela nevyhnutelný, neboť klíč ke zdraví leží ve vašich střevech. Biliony bakterií žijících ve vašem trávicím traktu hrají zásadní roli v regulaci metabolismu, v udržení štíhlé postavy, dobré kondice, imunitního systému a dokonce i nálady.

Pokud se dostane vaše střevní mikroflóra do nerovnováhy, vede to k zánětům, přibývání na váze a inzulínové rezistenci. Není výjimkou, že se tak můžete potýkat s více problémy najednou, které jsou doprovázeny vyčerpáním. Škodlivá mikroflóra totiž energii bere, zatímco užitečná ji dává.

Naštěstí se střeva se svým mikrobiomem dají „přeladit“ konzumací kvalitní prebiotické stravy, která krmí prospěšné bakterie. Bez potravy totiž nemohou přežít, a zatímco škodlivým chutná kde co, včetně fast foodu a léků, užitečným nikoli. Mezi nejlepší potraviny, které splňují požadavky na výživu žádoucích bakterií, patří čekanka, cibule, česnek, artyčoky, luštěniny.

Problémem těchto potravin je jejich malé (mnohdy žádné) zastoupení v našem každodenním jídelníčku. Proto opravdu doporučuji zařadit do každodenního stravování kvalitní prebiotika. Pozor, neplést s probiotiky!

Jaký je mezi nimi rozdíl? 

Diametrální. Zatímco probiotika jsou živé mikroorganismy, které po požití v miliardách nemusí váš imunitní systém zcela dobře snášet, obzvláště máte-li již oslabenou imunitu, prebiotika žádné živé bakterie neobsahují. Prebiotika jsou směsi vláknin určených pro výživu zdraví prospěšných bakterií – tedy vašich vlastních probiotických kultur, které již ve vašich střevech žijí a s nimiž je váš imunitní systém v souladu.

Zaměřte se více na zeleninu a méně sladké ovoce. Zařadit můžete i fermentované potraviny, jako jsou jogurt, kimchi nebo kefír, které určité množství probiotických bakterií obsahují, ale mějte na paměti, že probiotika bez prebiotik nepřežijí. Proto jsou prebiotika mnohonásobně důležitější. Více o nich v on-line kurzu ZDE.

2. Druhým krokem je pohyb – cvičte chytře, ne nutně více

Pohyb je mocným nástrojem v boji proti metabolickému syndromu, ale neznamená to, že musíte trávit hodiny dřinou v posilovně. Výzkumy ukazují, že něco tak jednoduchého, jako je pravidelná chůze, když je prováděna správně, dostatečně dlouho (min. 45 min) a hlavně pravidelně, může mít ohromující dopad na vaše zdraví.

Vyzkoušejte také například 30 sekund nejrychlejší chůze, jaké jste schopni (klidně i běhu, zvládnete-li), následovaných 90 sekundami přirozeného tempa chůze. Opakujte 5-10krát. Tím nastartujete svůj metabolismus, spálíte tuk a zvýšíte citlivost na inzulín, což je klíčové pro vaši vitalitu.

3. Třetí krok připadá na výživu, která posílí potřebnou svalovou hmotu

Chcete-li porazit metabolický syndrom, musíte zásobovat své tělo správnými živinami, nikoli spoléhat na nebezpečné módní diety, kterým chybí mnohé z toho, co vaše tělo skutečně potřebuje.

Vedle nepostradatelné prebiotické vlákniny, která slouží jako palivo pro vaše užitečné střevní bakterie, je nutné věnovat pozornost i dostatku kvalitních bílkovin s vysokou biologickou hodnotou. O tom, proč je biologická hodnota ve vztahu ke zdraví tak důležitá, se více zmiňuji v on-line kurzu v bonusové části: „Biologická hodnota bílkovin: Neznámý hrdina vašeho zdraví“.

Zaměřte se na potraviny jako je libové maso, ryby, vejce, olivový olej, ořechy, semínka a kvalitní proteinové suplementy. Vyhněte se naopak hotovým „potravinám“ plných cukrů, aditiv, barviv, umělých sladidel, umělých příchutí, škodlivých tuků, které mohou vaše úsilí zhatit.

Pamatujte, že jídlo je tím, co ovlivňuje vaše zdraví ze všeho nejvíce.

V tomto kontextu chci zdůraznit a připomenout, že nedostatek bílkovin s vysokou biologickou hodnotou ve stravě omezuje syntézu vlastních lidských bílkovin, a tím i obnovu svalové hmoty, tvorbu enzymů, hormonů, protilátek, krevních bílkovin a mnoha dalších tělesných struktur. I o tomto najdete více informací v on-line kurzu, v části „Bez bílkovin žádné zdraví“.

4. Zpomalte, dýchejte a naučte se odpočívat

Chronický stres je jedním z hlavních viníků metabolického syndromu. Když jste ve stresu, vaše tělo uvolňuje hormony jako kortizol a adrenalin, které zvyšují krevní tlak, hladinu cukru v krvi a ukládání tuku kolem pasu.

Mnoho z nás až příliš často ignoruje, jak důležité je umět se zastavit a načerpat síly.

Naučte se zpomalit a relaxovat. Zkuste do denního režimu zařadit činnosti, jako jsou meditace, jóga nebo jenom hluboké dýchání. I pár hlubokých nádechů s prodlouženým výdechem dokáže zázraky.

Pravidelně se procházejte v přírodě. Trávit čas s blízkými nebo si dopřát teplou, voňavou koupel je také skvělá relaxační technika. Tyto malé rituály mohou výrazně ovlivnit vaši celkovou pohodu. Péče o sebe sama by měla být vaší prioritou. Bohužel, mnozí si tuto prioritu uvědomí, až když zdraví ztratí.

5. Nezapomínejte na spánek

Nedostatek spánku je podceňovaným, ale přitom velmi významným faktorem v boji proti rozvoji metabolického syndromu.

Když nespíte dostatečně dlouho a kvalitně, narušuje se produkce hormonů regulujících hlad a sytost, což vede k neodolatelným chutím na nezdravé jídlo, zvyšuje zánětlivé procesy, inzulinovou rezistenci, zhoršuje duševní výkonnost, koncentraci a kreativitu. Vědomě usilujte o dostatek nerušeného nočního spánku každý den. Přibližně 7-9 hodin spánku v chladné, temné a tiché místnosti.

Je důležité vyhnout se před spaním modrému světlu z elektronických zařízení. Jejich světlo totiž blokuje spánek tím, že zastaví produkci hormonu melatoninu. Jakmile k tomu dojde, budete mít problém rychle usnout.

Proto je vhodné vypnout elektronická zařízení přibližně dvě hodiny před spaním a raději zařadit uklidňující rituály, jako je čtení nebo teplá koupel.

Tak často hledáme velké a zásadní změny,

a přitom zapomínáme na to, že i malé změny v každodenních návycích mohou mít obrovský dopad na naše zdraví a pohodu, protože

„KDYŽ ZMĚNÍTE ZVYKY, ZMĚNÍTE SVŮJ ŽIVOT“.

Tak co, jdete do toho? V každém z nás je síla měnit svůj život k lepšímu, pevně v to věřím. Napište do komentáře, jaké drobné změny vyzkoušíte. Buďte inspirací pro ostatní.

Helena Havránková
Zdravotní sestra s dlouholetým zájmem o studium mikrobiomu a jeho vlivu na naše celkové zdraví.

Vytvořila vzdělávací on-line kurz CHCI ZHUBNOUT, CO MI POMŮŽE?  CHCI ZLEPŠIT ZDRAVÍ, CO MI POMŮŽE? Více o kurzu zde >>.

Poodhaluje v něm klíčovou roli střevních bakterií pro udržení zdraví a názorně vysvětluje, jak obnovení rovnováhy ve střevní mikroflóře pozitivně ovlivňuje schopnost zbavit se nadváhy a chronických civilizačních nemocí.

Jejím cílem je pomáhat lidem uvědomit si, že o tom, jak se celkově cítíme, jak výkonná je naše imunita, jak souměrnou máme postavu či jak odolná je naše psychika, do značné míry rozhoduje stav našeho střevního prostředí.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *